Pwllheli Sailing Club Nationals
13th - 15th August 2011 Results

Overall Results for Pwllheli Sailing Club Nationals

Minimum Number of Races to qualify is: 3

Competitors with a Tie Break

RYA\ISAF Rules A8.1 & 2 are being used for tiebreaks

Ties Broken by A8.1 are indicated by ¹
Ties Broken by A8.2 are indicated by ²

Table of Contents

Overall Results



Sub Competitions

  • Most Improved Most Improved

  • Team Team

  • Team Pro-Am

  • Heavyweight Heavyweights

  • Fifty Plus Fifty Plus

  • Sixty Plus Sixty Plus

  • Ladies Ladies

  • Two Up Two Up

  • Most Persistent Most Persistent (Paul Smith Trophy)

    Overall Results

    OVERALL RESULTS
    Competitors Races - 7 of 7 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name Sail ClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Points Place
    Kevin Dutch1938Seasalter Sailing Club2 1 2 17 2 1 2 81
    Stuart Snell1982Grafham Water Sailing Club5 4 3 3 7 3 1 142
    Mark Aldridge19Grafham Water Sailing Club1 2 1 12 1 15 59 173 ¹
    Paul Grattage1456Shanklin Sailing Club4 3 9 2 6 2 7 174 ¹
    Robin Newbold991Carsington Sailing Club15 5 21 4 9 7 3 285
    Keith Newnham1150Shanklin Sailing Club9 10 7 6 3 4 12 296
    Paul Roberts1054Penmaenmawr Sailing Club11 11 10 5 11 6 5 377
    Erling Holmberg2007Shanklin Sailing Club3 6 14 7 8 37 28 388
    David Ball1488Marconi Sailing Club6 12 12 1 10 12 30 419
    Martyn Ellis1981Thorpe Bay Yacht Club7 11 11 20 5 11 14 4510
    Richard Philpott1988Grafham Water Sailing Club21 19 4 27 12 10 8 5311
    Simon Giles & Lily Giles1944Shanklin Sailing Club8 8 48 13 14 31 17 6012
    Kevin Kirby1966Marconi Sailing Club13 15 6 39 18 20 9 6113
    Peter Slater1627Draycote Water Sailing Club33 20 27 9 27 5 6 6714
    Stuart Pierce1813Shanklin Sailing Club14 13 34 28 4 17 21 6915
    Howard Hawkes1643Thorpe Bay Yacht Club22 21 5 32 13 27 16 7716
    Keith Ball1937Grafham Water Sailing Club30 59 24 11 26 9 10 8017
    Neil Parkhurst1761Beaver Sailing Club31 34 13 18 24 16 13 8418
    Andrew Gregory1958Stewartby Water Sports Club24 22 26 22 25 14 4 8619
    Nick Dewhirst2006Whitstable Yacht Club16 7 31 44 16 26 22 8720
    David Groom1714Highcliffe Sailing Club29 14 15 19 29 23 18 8921
    Peter Richardson1983Marconi Sailing Club28 26 19 36 17 8 20 9022
    Ed Tuite Dalton1940Draycote Water Sailing Club17 9 33 35 21 40 11 9123 ¹
    Liam Thom554Shanklin Sailing Club10 18 30 25 28 19 19 9124 ¹
    George Love1825Carsington Sailing Club44 36 8 15 23 18 32 9625
    Gordon Goldstone2004Queen Mary Sailing Club19 43 39 8 22 30 23 10226
    Robert England1351Carsington Sailing Club18 16 17 38 30 24 38 10527
    Matthew Brown1977Beaver Sailing Club39 59 25 16 59 21 15 11628
    Frank Sandells1986Grafham Water Sailing Club49 27 23 23 19 29 31 12129
    Jon Finch1890Stewartby Water Sports Club35 23 16 50 40 28 29 13130
    Robert Finch1838Stewartby Water Sports Club25 28 28 43 20 32 34 13331
    John Shenton1956Shanklin Sailing Club45 38 18 51 42 13 24 13532 ¹
    Eamonn Browne1861Marconi Sailing Club32 24 29 24 32 34 26 13533 ¹
    Kevin Morris & Mitchell1560Grafham Water Sailing Club23 59 20 47 59 22 27 13934
    Steve Petts1934Grafham Water Sailing Club48 39 47 10 33 25 33 14035
    Jacob Aldridge1989Grafham Water Sailing Club46 31 22 42 15 36 59 14636
    John Manning1955Beaver Sailing Club34 25 41 37 31 42 35 16237 ¹
    Charles Watson & Elenya Watson1237Halifax Sailing Club27 30 38 30 39 50 37 16238 ¹
    George Stephen1594Queen Mary Sailing Club38 35 35 14 43 59 59 16539
    Kevin Parvin1615Penmaenmawr Sailing Club26 33 32 46 37 47 39 16740
    Gary Burrows1871Thorpe Bay Yacht Club20 29 52 49 35 51 43 17641
    Steve Roberts1910Penmaenmawr Sailing Club42 45 37 21 47 33 59 17842
    Ian Parkhurst1293Beaver Sailing Club59 59 40 45 36 39 25 18543
    Bethan Davis & Kay Bowen1348Netley Sailing Club59 59 45 26 34 38 46 18944 ¹
    Jan Elfring1913Draycote Water Sailing Club36 37 44 40 41 35 42 18945 ¹
    Ray Gall1914Carsington Sailing Club37 59 49 31 38 44 45 19546
    Christine Roman1925Shanklin Sailing Club41 41 36 59 44 46 36 19847
    Rob Bowen & Hanah Bowen1358Netley Sailing Club40 59 56 34 45 43 40 20248
    John Postlethwaite1405Beaver Sailing Club12 17 59 59 59 59 59 20649
    Ian Hope1939Draycote Water Sailing Club55 47 50 33 49 41 41 21150
    Richard Whitelock & Brandon1705Grafham Water Sailing Club43 40 43 41 59 53 47 21451
    Philip Warner1756Draycote Water Sailing Club51 46 42 29 51 55 52 21952
    George Wood1908Grafham Water Sailing Club50 32 46 55 59 48 50 22653
    Robin Gill753Beaver Sailing Club52 42 54 52 52 45 44 23554
    Keith Chidwick1840Queen Mary Sailing Club53 44 53 48 46 49 49 23655
    Simon Hare1970Oxford Sailing Club47 48 55 53 50 54 51 24956
    Martin Searle1331Seasalter Sailing Club54 59 51 54 48 52 48 25357
    Keith Bartlett1962Open Dinghy Club59 59 59 59 59 59 59 29558

    Back To Table of Contents

    Sub Competitions being run for this nationals results:

    Most Improved

    Most Improved Results
    CompetitorsRaces - 7 of 7 Sailed
    (No. of Discards: 2)
    Event Placings
    NameSailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7PointsThis Years PositionThis Years Corrected Position
    (TYC)
    Last Years PositionLast Years Corrected Position
    (LYC)
    Place Difference
    (LYC - TYC)
    Position
    Liam Thom554Shanklin Sailing Club1018(30)25(28)19199124 ¹154729141
    Keith Ball1937Grafham Water Sailing Club(30)(59)2411269108017123724122
    Howard Hawkes1643Thorpe Bay Yacht Club22215(32)13(27)16771611291983
    Jon Finch1890Stewartby Water Sports Club352316(50)(40)28291313019392564
    Richard Philpott1988Grafham Water Sailing Club(21)194(27)1210853118201355
    Keith Newnham1150Shanklin Sailing Club9(10)7634(12)296310636
    Peter Richardson1983Marconi Sailing Club(28)2619(36)17820902214271736
    Steve Petts1934Grafham Water Sailing Club(48)39(47)103325331403523412636
    Martyn Ellis1981Thorpe Bay Yacht Club71111(20)511(14)4510716929
    Nick Dewhirst2006Whitstable Yacht Club167(31)(44)162622872013221529
    John Shenton1956Shanklin Sailing Club(45)3818(51)42132413532 ¹20352229
    Rob Bowen & Hanah Bowen1358Netley Sailing Club40(59)(56)344543402024828483029
    Philip Warner1756Draycote Water Sailing Club5146422951(55)(52)2195230563229
    Robin Newbold991Carsington Sailing Club(15)5(21)4973285233114
    Steve Roberts1910Penmaenmawr Sailing Club42453721(47)33(59)17842274628114
    Keith Chidwick1840Queen Mary Sailing Club(53)44(53)4846494923655325733114
    Stuart Snell1982Grafham Water Sailing Club(5)433(7)31142111017
    Paul Roberts1054Penmaenmawr Sailing Club11(11)105(11)65377464017
    Erling Holmberg2007Shanklin Sailing Club361478(37)(28)388575017
    Stuart Pierce1813Shanklin Sailing Club1413(34)(28)417216915101710017
    Eamonn Browne1861Marconi Sailing Club32242924(32)(34)2613533 ¹213321017
    Simon Giles & Lily Giles1944Shanklin Sailing Club88(48)1314(31)1760129138-122
    Gordon Goldstone2004Queen Mary Sailing Club19(43)(39)822302310226162114-223
    Martin Searle1331Seasalter Sailing Club(54)(59)515448524825357335531-223
    Kevin Parvin1615Penmaenmawr Sailing Club263332(46)37(47)3916740263623-325
    David Ball1488Marconi Sailing Club612(12)11012(30)419622-426
    George Wood1908Grafham Water Sailing Club503246(55)(59)485022653314427-426
    Robert England1351Carsington Sailing Club181617(38)3024(38)10527171912-528
    Kevin Morris & Mitchell1560Grafham Water Sailing Club23(59)2047(59)222713934222616-629
    Charles Watson & Elenya Watson1237Halifax Sailing Club27303830(39)(50)3716238 ¹252818-730
    Richard Whitelock & Brandon1705Grafham Water Sailing Club43404341(59)(53)4721451293120-931
    Frank Sandells1986Grafham Water Sailing Club(49)2723231929(31)1212918117-1132
    John Manning1955Beaver Sailing Club3425(41)3731(42)3516237 ¹241811-1333
    Competitors who failed to qualify this year and who sailed and qualified last year:

    Keith Bartlett (Open Dinghy Club)
    Competitors who failed to qualify last year and are sailing this year:

    Back To Table of Contents

    Team

    TEAM TROPHY
    Sail No. CompetitorRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Ind. Points Place Total Points Place Team
    1982
    Stuart Snell
    (5)433(7)31
    14
    2
     
     
     
    19
    Mark Aldridge
    121121(15)(59)
    17
    3
    999
    1
    Grafham Water Sailing Club
    1988
    Richard Philpott
    (21)194(27)12108
    53
    11
     
     
     
    1981
    Martyn Ellis
    71111(20)511(14)
    45
    10
     
     
     
    1643
    Howard Hawkes
    22215(32)13(27)16
    77
    16
    999
    2
    Thorpe Bay Yacht Club
    1871
    Gary Burrows
    2029(52)4935(51)43
    176
    41
     
     
     
    1054
    Paul Roberts
    11(11)105(11)65
    37
    7
     
     
     
    1615
    Kevin Parvin
    263332(46)37(47)39
    167
    40
    999
    3
    Penmaenmawr Sailing Club
    1910
    Steve Roberts
    42453721(47)33(59)
    178
    42
     
     
     
    1958
    Andrew Gregory
    2422(26)22(25)144
    86
    19
     
     
     
    1890
    Jon Finch
    352316(50)(40)2829
    131
    30
    999
    4
    Stewartby Water Sports Club
    1838
    Robert Finch
    252828(43)2032(34)
    133
    31
     
     
     
    1488
    David Ball
    612(12)11012(30)
    41
    9
     
     
     
    1966
    Kevin Kirby
    13156(39)18(20)9
    61
    13
    999
    5
    Marconi Sailing Club
    1983
    Peter Richardson
    (28)2619(36)17820
    90
    22
     
     
     
    991
    Robin Newbold
    (15)5(21)4973
    28
    5
     
     
     
    1825
    George Love
    (44)(36)815231832
    96
    25
    999
    6
    Carsington Sailing Club
    1351
    Robert England
    181617(38)3024(38)
    105
    27
     
     
     
    1627
    Peter Slater
    (33)20(27)92756
    67
    14
     
     
     
    1940
    Ed Tuite Dalton
    17933(35)21(40)11
    91
    23
    999
    7
    Draycote Water Sailing Club
    1913
    Jan Elfring
    3637(44)404135(42)
    189
    45
     
     
     
    1761
    Neil Parkhurst
    (31)(34)1318241613
    84
    18
     
     
     
    1977
    Matthew Brown
    39(59)2516(59)2115
    116
    28
    999
    8
    Beaver Sailing Club
    1955
    John Manning
    3425(41)3731(42)35
    162
    37
     
     
     
    1456
    Paul Grattage
    43(9)262(7)
    17
    4
     
     
     
    1150
    Keith Newnham
    9(10)7634(12)
    29
    6
    999
    9
    Shanklin Sailing Club
    2007
    Erling Holmberg
    361478(37)(28)
    38
    8
     
     
     
    2004
    Gordon Goldstone
    19(43)(39)8223023
    102
    26
     
     
     
    1594
    George Stephen
    3835351443(59)(59)
    165
    39
    999
    10
    Queen Mary Sailing Club
    1840
    Keith Chidwick
    (53)44(53)48464949
    236
    55
     
     
     

    Back To Table of Contents

    Pro-Am

    PRO - AM CHAMPIONSHIP
    COMPETITOR (PRO) SAIL NO COMPETITOR (AM) SAIL NO PRO AM TOTAL PLACE
    Richard Philpott
    1988
    Gordon Goldstone
    2004
    53
    102
    155
    1
    Robin Newbold
    991
    John Shenton
    1956
    28
    135
    163
    2
    David Ball
    1488
    Steve Petts
    1934
    41
    140
    181
    3
    Robert England
    1351
    Neil Parkhurst
    1761
    105
    84
    189
    4
    Stuart Pierce
    1813
    Frank Sandells
    1986
    69
    121
    190
    5
    Peter Slater
    1627
    Eamonn Browne
    1861
    67
    135
    202
    6
    Andrew Gregory
    1958
    Jon Finch
    1890
    86
    131
    217
    7
    Kevin Dutch
    1938
    Ian Hope
    1939
    8
    211
    219
    8
    Robert Finch
    1838
    Peter Richardson
    1983
    133
    90
    223
    9
    Kevin Kirby
    1966
    George Stephen
    1594
    61
    165
    226
    10
    Paul Roberts
    1054
    Christine Roman
    1925
    37
    198
    235
    11
    Mark Aldridge
    19
    Philip Warner
    1756
    17
    219
    236
    12
    Ed Tuite Dalton
    1940
    Jacob Aldridge
    1989
    91
    146
    237
    13
    Simon Giles & Lily Giles
    1944
    Steve Roberts
    1910
    60
    178
    238
    14
    Howard Hawkes
    1643
    John Manning
    1955
    77
    162
    239
    15
    Keith Newnham
    1150
    Richard Whitelock & Brandon
    1705
    29
    214
    243
    16
    Stuart Snell
    1982
    Robin Gill
    753
    14
    235
    249
    17
    Paul Grattage
    1456
    Keith Chidwick
    1840
    17
    236
    253
    18
    David Groom
    1714
    Kevin Parvin
    1615
    89
    167
    256
    19
    Liam Thom
    554
    Jan Elfring
    1913
    91
    189
    280
    20
    Erling Holmberg
    2007
    Simon Hare
    1970
    38
    249
    287
    21
    John Postlethwaite
    1405
    George Love
    1825
    206
    96
    302
    22
    Nick Dewhirst
    2006
    George Wood
    1908
    87
    226
    313
    23
    Gary Burrows
    1871
    Charles Watson & Elenya Watson
    1237
    176
    162
    338
    24

    Back To Table of Contents

    Heavyweights

    Heavyweights Results
    Competitors Races - 7 of 7 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7 Place
    Martyn Ellis1981Thorpe Bay Yacht Club711112051114451
    Nick Dewhirst2006Whitstable Yacht Club1673144162622872
    David Groom1714Highcliffe Sailing Club29141519292318893
    Jan Elfring1913Draycote Water Sailing Club363744404135421894
    Robin Gill753Beaver Sailing Club524254525245442355
    Keith Chidwick1840Queen Mary Sailing Club534453484649492366
    Simon Hare1970Oxford Sailing Club474855535054512497
    Martin Searle1331Seasalter Sailing Club545951544852482538

    Back To Table of Contents

    Fifty Plus

    Fifty Plus Results
    Competitors Races - 7 of 7 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7 Place
    Martyn Ellis1981Thorpe Bay Yacht Club711112051114451
    Richard Philpott1988Grafham Water Sailing Club211942712108532
    Kevin Kirby1966Marconi Sailing Club131563918209613
    David Groom1714Highcliffe Sailing Club29141519292318894
    Ed Tuite Dalton1940Draycote Water Sailing Club1793335214011915
    George Love1825Carsington Sailing Club4436815231832966
    Gordon Goldstone2004Queen Mary Sailing Club19433982230231027
    Frank Sandells1986Grafham Water Sailing Club492723231929311218
    Steve Petts1934Grafham Water Sailing Club483947103325331409
    Steve Roberts1910Penmaenmawr Sailing Club4245372147335917810
    Jan Elfring1913Draycote Water Sailing Club3637444041354218911
    Ray Gall1914Carsington Sailing Club3759493138444519512
    John Postlethwaite1405Beaver Sailing Club1217595959595920613
    Ian Hope1939Draycote Water Sailing Club5547503349414121114
    George Wood1908Grafham Water Sailing Club5032465559485022615
    Simon Hare1970Oxford Sailing Club4748555350545124916

    Back To Table of Contents

    Sixty plus

    Sixty Plus Results
    Competitors Races - 7 of 7 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7 Place
    Stuart Snell1982Grafham Water Sailing Club5433731141
    Keith Newnham1150Shanklin Sailing Club910763412292
    Erling Holmberg2007Shanklin Sailing Club3614783728383
    Howard Hawkes1643Thorpe Bay Yacht Club2221532132716774
    Nick Dewhirst2006Whitstable Yacht Club1673144162622875
    Peter Richardson1983Marconi Sailing Club2826193617820906
    Robert England1351Carsington Sailing Club181617383024381057
    John Shenton1956Shanklin Sailing Club453818514213241358
    Eamonn Browne1861Marconi Sailing Club322429243234261359
    John Manning1955Beaver Sailing Club3425413731423516210
    George Stephen1594Queen Mary Sailing Club3835351443595916511
    Keith Bartlett1962Open Dinghy Club5959595959595929512

    Back To Table of Contents

    Junior

    Junior Results
    Competitors Races - 7 of 7 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7 Place
    Jacob Aldridge1989Grafham Water Sailing Club463122421536591461
    Christine Roman1925Shanklin Sailing Club414136594446361982

    Back To Table of Contents

    Ladies

    Ladies Results
    Competitors Races - 7 of 7 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7 Place
    Bethan Davis & Kay Bowen1348Netley Sailing Club595945263438461891
    Christine Roman1925Shanklin Sailing Club414136594446361982

    Back To Table of Contents

    Two-up

    Two Up Results
    Competitors Races - 7 of 7 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7 Place
    Simon Giles & Lily Giles1944Shanklin Sailing Club884813143117601
    Kevin Morris & Mitchell1560Grafham Water Sailing Club235920475922271392
    Charles Watson & Elenya Watson1237Halifax Sailing Club273038303950371623
    Bethan Davis & Kay Bowen1348Netley Sailing Club595945263438461894
    Rob Bowen & Hanah Bowen1358Netley Sailing Club405956344543402025
    Richard Whitelock & Brandon1705Grafham Water Sailing Club434043415953472146

    Back To Table of Contents

    Most Persistent

    Trophy Awarded too the person who came last but finished all races

    Paul Smith Trophy Winner: Keith Bartlett from Open Dinghy Club in 58 Place

    Back To Table of Contents