Grafham Water Sailing Club Nationals
17th - 18th October 2020 Results

Overall Results for Grafham Water Sailing Club Nationals

Minimum Number of Races to qualify is: 3

Competitors with a Tie Break

RYA\ISAF Rules A8.1 & 2 are being used for tiebreaks

Ties Broken by A8.1 are indicated by ¹
Ties Broken by A8.2 are indicated by ²

Table of Contents

Overall Results



Sub Competitions

  • Most Improved Most Improved

  • Team Team

  • Heavyweight Heavyweights

  • Fifty Plus Fifty Plus

  • Sixty Plus Sixty Plus

  • Ladies Ladies

  • Two Up Two Up

  • Most Persistent Most Persistent (Paul Smith Trophy)

    Overall Results

    OVERALL RESULTS
    Competitors Races - 4 of 6 Sailed (No. of Discards: 1) Event Placings
    Name Sail ClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Points Place
    Chris Tillyer2020Thorpe Bay Yacht Club1 2 3 7 --61
    Sean McKenna & Sophia McKenna2018Shanklin Sailing Club6 49 BFD1 1 --82
    Liam Thom1957Shanklin Sailing Club2 3 6 25 --113
    Christian Mash1939Grafham Water Sailing Club8 1 4 20 --134
    Stuart Snell2022Grafham Water Sailing Club11 4 30 2 --175
    Fraser Manning1977North Devon Yacht Club14 6 2 11 --196
    Simon Giles1944Shanklin Sailing Club5 11 5 12 --217
    Mark Aldridge2027Grafham Water Sailing Club13 9 20 3 --258
    Jim Bowie2021Thorpe Bay Yacht Club4 27 15 8 --279
    David Ball1923Marconi Sailing Club9 15 10 9 --2810
    Hector Bunclark1951North Devon Yacht Club20 7 49 BFD4 --3111
    Peter Richardson1983Marconi Sailing Club10 26 8 15 --3312
    George Love2019Carsington Sailing Club15 8 12 21 --3513
    Steve Sawford1989Rutland Water Sailing Club23 5 13 18 --3614
    Charles Watson1237Yorkshire Dales Saling Club12 37 7 22 --4115
    Steve Healy1921Thorpe Bay Yacht Club29 12 49 DSQ5 --4616
    Chris Dyer1221North Devon Yacht Club7 23 23 19 --4917
    Angus Cook1893North Devon Yacht Club26 20 28 6 --5218 ¹
    Jenny Ball2025Marconi Sailing Club25 10 26 17 --5219 ¹
    Kevin Kirby1776Marconi Sailing Club19 30 19 14 --5220 ¹
    Frank Sandells1986Grafham Water Sailing Club16 13 25 24 --5321 ¹
    Jon Pearse1988Marconi Sailing Club34 18 22 13 --5322 ¹
    Chris Murphy1915Shanklin Sailing Club22 24 9 40 --5523 ¹
    Nigel James2015Marconi Sailing Club18 49 DNC21 16 --5524 ¹
    Skip Atkins1821Stone Sailing Club24 33 24 10 --5825
    Ed Tuite Dalton2023Draycote Water Sailing Club30 19 11 29 --5926
    Stuart Pierce1916Shanklin Sailing Club3 35 31 26 --6027 ¹
    Richard Philpott1982Grafham Water Sailing Club31 16 17 27 --6028 ¹
    Daren Fitchew1642Thorpe Bay Yacht Club21 31 14 35 --6629
    Andy Perks1428Marconi Sailing Club27 41 18 28 --7330
    Alan Grant1825Thorpe Bay Yacht Club36 17 38 23 --7631
    Samuel Rowell1984Felixstowe Ferry Sailing Club38 25 16 45 --7932
    Peter Sherwin1966Stone Sailing Club39 14 41 32 --8533
    Rob Bailey1755Thorpe Bay Yacht Club33 21 34 38 --8834
    Keith Murphy1683Eastbourne Sovereign Sailing Club42 28 29 34 --9135
    John Manning1955Beaver Sailing Club37 29 33 30 --9236
    Geoff Tindale2017Stone Sailing Club40 22 37 37 --9637
    Dave Clarke1521Marconi Sailing Club17 38 42 42 --9738 ¹
    Yvonne Pike1965Shanklin Sailing Club28 42 27 43 --9739 ¹
    Simon Rowell1985Felixstowe Ferry Sailing Club35 40 32 33 --10040
    Jemma Clarke1339Marconi Sailing Club43 32 43 31 --10641
    Liam Bunclark1906North Devon Yacht Club49 DNF36 35 36 --10742
    Keith Persin1981Thorpe Bay Yacht Club49 DNC34 36 39 --10943
    Graham Adamson1976Stone Sailing Club41 39 40 41 --12044
    Lee Garton1759Marconi Sailing Club44 43 39 44 --12645
    Jason Clarke1917Marconi Sailing Club32 49 BFD49 DNF49 DNC--13046
    Jon Finch1942Stewartby Water Sports Club49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC--14747
    Robert Finch1990Stewartby Water Sports Club49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC--14747

    Back To Table of Contents

    Sub Competitions being run for this nationals results:

    Most Improved

    Most Improved Results
    CompetitorsRaces - 4 of 6 Sailed
    (No. of Discards: 1)
    Event Placings
    NameSailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6PointsThis Years PositionThis Years Corrected Position
    (TYC)
    Last Years PositionLast Years Corrected Position
    (LYC)
    Place Difference
    (LYC - TYC)
    Position
    Peter Richardson1983Marconi Sailing Club10(26)815--331273522151
    George Love2019Carsington Sailing Club15812(21)--351383121132
    Peter Sherwin1966Stone Sailing Club3914(41)32--853318422573
    Hector Bunclark1951North Devon Yacht Club207(49)4--31116171264
    Jim Bowie2021Thorpe Bay Yacht Club4(27)158--279411845
    Mark Aldridge2027Grafham Water Sailing Club139(20)3--25838636
    Nigel James2015Marconi Sailing Club18(49)2116--5524 ¹13221636
    Skip Atkins1821Stone Sailing Club24(33)2410--582514231736
    Chris Tillyer2020Thorpe Bay Yacht Club123(7)--6113329
    Kevin Kirby1776Marconi Sailing Club19(30)1914--5220 ¹11181329
    Dave Clarke1521Marconi Sailing Club173842(42)--9738 ¹22382429
    Jemma Clarke1339Marconi Sailing Club4332(43)31--1064124432629
    Sean McKenna & Sophia McKenna2018Shanklin Sailing Club6(49)11--82222013
    John Manning1955Beaver Sailing Club(37)293330--9236202819-114
    Jenny Ball2025Marconi Sailing Club2510(26)17--5219 ¹10107-315
    Jon Pearse1988Marconi Sailing Club(34)182213--5322 ¹12129-315
    Keith Persin1981Thorpe Bay Yacht Club(49)343639--10943263723-315
    David Ball1923Marconi Sailing Club9(15)109--2810511-418
    Rob Bailey1755Thorpe Bay Yacht Club332134(38)--8834192115-418
    Steve Sawford1989Rutland Water Sailing Club(23)51318--3614944-520
    Simon Rowell1985Felixstowe Ferry Sailing Club35(40)3233--10040232718-520
    Liam Bunclark1906North Devon Yacht Club(49)363536--10742252920-520
    Daren Fitchew1642Thorpe Bay Yacht Club213114(35)--6629161410-623
    Samuel Rowell1984Felixstowe Ferry Sailing Club382516(45)--7932171611-623
    Geoff Tindale2017Stone Sailing Club(40)223737--9637212014-725
    Ed Tuite Dalton2023Draycote Water Sailing Club(30)191129--59261575-1026
    Competitors who failed to qualify this year and who sailed and qualified last year:

    Jon Finch (Stewartby Water Sports Club)
    Robert Finch (Stewartby Water Sports Club)
    Competitors who failed to qualify last year and are sailing this year:

    Andy Perks (Marconi Sailing Club)
    Stuart Snell (Grafham Water Sailing Club)

    Back To Table of Contents

    Team

    TEAM TROPHY
    Sail No. CompetitorRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Ind. Points Place Total Points Place Team
    2018
    Sean McKenna
    6(49)11--
    8
    2
     
     
     
    1957
    Liam Thom
    236(25)--
    11
    3
    40
    1
    Shanklin Sailing Club
    1944
    Simon Giles
    5115(12)--
    21
    7
     
     
     
    1939
    Christian Mash
    814(20)--
    13
    4
     
     
     
    2022
    Stuart Snell
    114(30)2--
    17
    5
    55
    2
    Grafham Water Sailing Club
    2027
    Mark Aldridge
    139(20)3--
    25
    8
     
     
     
    2020
    Chris Tillyer
    123(7)--
    6
    1
     
     
     
    2021
    Jim Bowie
    4(27)158--
    27
    9
    79
    3
    Thorpe Bay Yacht Club
    1921
    Steve Healy
    2912(49)5--
    46
    16
     
     
     
    1977
    Fraser Manning
    (14)6211--
    19
    6
     
     
     
    1951
    Hector Bunclark
    207(49)4--
    31
    11
    99
    4
    North Devon Yacht Club
    1221
    Chris Dyer
    723(23)19--
    49
    17
     
     
     
    1923
    David Ball
    9(15)109--
    28
    10
     
     
     
    1983
    Peter Richardson
    10(26)815--
    33
    12
    113
    5
    Marconi Sailing Club
    1776
    Kevin Kirby
    19(30)1914--
    52
    20
     
     
     
    1821
    Skip Atkins
    24(33)2410--
    58
    25
     
     
     
    1966
    Peter Sherwin
    3914(41)32--
    85
    33
    239
    6
    Stone Sailing Club
    2017
    Geoff Tindale
    (40)223737--
    96
    37
     
     
     

    Back To Table of Contents

    Heavyweights

    Heavyweights Results
    Competitors Races - 4 of 6 Sailed (No. of Discards: 1) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6 Place
    Jon Pearse1988Marconi Sailing Club34182213--531
    Nigel James2015Marconi Sailing Club18492116--552
    Ed Tuite Dalton2023Draycote Water Sailing Club30191129--593
    Andy Perks1428Marconi Sailing Club27411828--734
    Liam Bunclark1906North Devon Yacht Club49363536--1075
    Robert Finch1990Stewartby Water Sports Club49494949--1476

    Back To Table of Contents

    Fifty Plus

    Fifty Plus Results
    Competitors Races - 4 of 6 Sailed (No. of Discards: 1) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6 Place
    Chris Tillyer2020Thorpe Bay Yacht Club1237--61
    Sean McKenna & Sophia McKenna2018Shanklin Sailing Club64911--82
    Mark Aldridge2027Grafham Water Sailing Club139203--253
    Steve Sawford1989Rutland Water Sailing Club2351318--364
    Charles Watson1237Yorkshire Dales Saling Club1237722--415
    Steve Healy1921Thorpe Bay Yacht Club2912495--466
    Chris Dyer1221North Devon Yacht Club7232319--497
    Jon Pearse1988Marconi Sailing Club34182213--538
    Ed Tuite Dalton2023Draycote Water Sailing Club30191129--599
    Stuart Pierce1916Shanklin Sailing Club3353126--6010
    Daren Fitchew1642Thorpe Bay Yacht Club21311435--6611
    Andy Perks1428Marconi Sailing Club27411828--7312
    Alan Grant1825Thorpe Bay Yacht Club36173823--7613
    Rob Bailey1755Thorpe Bay Yacht Club33213438--8814
    Dave Clarke1521Marconi Sailing Club17384242--9715
    Liam Bunclark1906North Devon Yacht Club49363536--10716
    Keith Persin1981Thorpe Bay Yacht Club49343639--10917
    Lee Garton1759Marconi Sailing Club44433944--12618
    Robert Finch1990Stewartby Water Sports Club49494949--14719
    Jon Finch1942Stewartby Water Sports Club49494949--14719

    Back To Table of Contents

    Sixty plus

    Sixty Plus Results
    Competitors Races - 4 of 6 Sailed (No. of Discards: 1) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6 Place
    Stuart Snell2022Grafham Water Sailing Club114302--171
    Jim Bowie2021Thorpe Bay Yacht Club427158--272
    Peter Richardson1983Marconi Sailing Club1026815--333
    George Love2019Carsington Sailing Club1581221--354
    Kevin Kirby1776Marconi Sailing Club19301914--525
    Frank Sandells1986Grafham Water Sailing Club16132524--536
    Nigel James2015Marconi Sailing Club18492116--557
    Skip Atkins1821Stone Sailing Club24332410--588
    Richard Philpott1982Grafham Water Sailing Club31161727--609
    Peter Sherwin1966Stone Sailing Club39144132--8510
    Keith Murphy1683Eastbourne Sovereign Sailing Club42282934--9111
    John Manning1955Beaver Sailing Club37293330--9212
    Geoff Tindale2017Stone Sailing Club40223737--9613
    Simon Rowell1985Felixstowe Ferry Sailing Club35403233--10014
    Graham Adamson1976Stone Sailing Club41394041--12015

    Back To Table of Contents

    Junior

    Junior Results
    Competitors Races - 4 of 6 Sailed (No. of Discards: 1) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6 Place
    Hector Bunclark1951North Devon Yacht Club207494--311
    Jason Clarke1917Marconi Sailing Club32494949--1302

    Back To Table of Contents

    Ladies

    Ladies Results
    Competitors Races - 4 of 6 Sailed (No. of Discards: 1) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6 Place
    Jenny Ball2025Marconi Sailing Club25102617--521
    Yvonne Pike1965Shanklin Sailing Club28422743--972
    Jemma Clarke1339Marconi Sailing Club43324331--1063

    Back To Table of Contents

    Two-up

    Two Up Results
    Competitors Races - 4 of 6 Sailed (No. of Discards: 1) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6 Place
    Sean McKenna & Sophia McKenna2018Shanklin Sailing Club64911--81

    Back To Table of Contents

    Most Persistent

    Trophy Awarded too the person who came last but finished all races

    Paul Smith Trophy Winner: Lee Garton from Marconi Sailing Club in 45 Place

    Back To Table of Contents