Harwich Town Sailing Club Nationals
16th - 18th August 2019 Results

Overall Results for Harwich Town Sailing Club Nationals

Minimum Number of Races to qualify is: 3

Competitors with a Tie Break

RYA\ISAF Rules A8.1 & 2 are being used for tiebreaks

Ties Broken by A8.1 are indicated by ¹
Ties Broken by A8.2 are indicated by ²

Table of Contents

Overall Results



Sub Competitions

  • Team Team

  • Heavyweight Heavyweights

  • Fifty Plus Fifty Plus

  • Sixty Plus Sixty Plus

  • Ladies Ladies

  • Two Up Two Up

  • Most Persistent Most Persistent (Paul Smith Trophy)

    Overall Results

    OVERALL RESULTS
    Competitors Races - 9 of 9 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name Sail ClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Race 9Points Place
    David Ball1923Marconi Sailing Club4 3 2 2 1 2 7 2 2 141
    Sean McKenna & Sophia McKenna2018Shanklin Sailing Club2 5 3 3 2 1 10 5 4 202
    Chris Tillyer2020Marconi Sailing Club5 6 20 5 3 6 6 1 5 313
    Steve Sawford1989Rutland Water Sailing Club8 10 7 6 11 13 13 3 1 464
    Kevin Dutch1938Seasalter Sailing Club1 1 1 1 8 32 DNF14 23 33 RAF495
    Paul Craft1981Worthing Sailing Club19 4 8 12 6 7 2 12 12 516
    Ed Tuite Dalton2023Draycote Water Sailing Club16 2 9 15 14 8 8 8 3 527 ¹
    Mark Aldridge2027Grafham Water Sailing Club10 49 DNC10 4 9 5 5 9 33 DNF528 ¹
    Simon Farthing1898Grafham Water Sailing Club11 49 DNC5 13 5 3 19 11 6 549
    Jenny Ball2025Marconi Sailing Club15 29 DNF16 8 7 12 1 4 11 5810
    Jim Bowie2021Thorpe Bay Yacht Club9 8 13 9 26 22 15 6 9 6911
    Jon Pearse1988Marconi Sailing Club7 11 4 14 4 14 17 49 DNC23 7112
    Jon Finch1942Stewartby Water Sports Club14 9 14 16 12 16 3 10 10 7213
    Daren Fitchew1642Thorpe Bay Yacht Club6 7 11 7 17 9 21 20 24 7714
    Robert Finch1990Stewartby Water Sports Club3 12 6 18 16 17 11 22 21 8315
    Samuel Rowell1984Felixstowe Ferry Sailing Club32 15 18 17 23 11 4 14 7 8616
    Hector Bunclark1906North Devon Yacht Club17 24 12 22 20 4 16 7 13 8917
    Kevin Kirby196Marconi Sailing Club13 13 15 10 22 10 22 18 19 9818
    Richard Chidwick1545North Devon Yacht Club12 14 21 21 10 21 25 25 15 11419
    Geoff Tindale2017Stone Sailing Club22 17 19 19 18 19 18 24 8 11820
    Rob Bailey1755Thorpe Bay Yacht Club24 49 DNC17 20 13 15 34 16 17 12221
    Nigel James2015Marconi Sailing Club21 29 DNF24 11 21 18 34 19 14 12822
    Skip Atkins1821Stone Sailing Club28 20 49 DNC30 24 26 9 21 16 14423
    David Oakley1742Seasalter Sailing Club20 19 22 23 25 49 DNC24 15 22 14524
    Gary Sverdloff1963Thorpe Bay Yacht Club49 DNC49 DNC36 27 19 20 23 26 25 17625
    Simon Hare2026Oxford Sailing Club30 16 25 25 27 23 31 38 DNS49 DNC17726
    Simon Rowell1985Felixstowe Ferry Sailing Club26 18 27 29 28 28 33 30 26 18227
    John Manning1955Beaver Sailing Club29 49 DNC26 24 15 24 20 49 DNC49 DNC18728
    Liam Bunclark1932North Devon Yacht Club27 24 30 26 38 DNF30 28 31 29 19429
    Robert Wilson1966Stone Sailing Club37 22 32 32 29 25 38 28 27 19530
    George Love2019Carsington Sailing Club31 21 49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC29 17 20 21631
    Lee Harrison942Marconi Sailing Club36 49 DNC31 34 31 27 37 33 49 DNC22932
    Gordon Deuce2024Brightlingsea Sailing Club25 49 DNC23 28 38 DNF49 DNC26 49 DNC49 DNC23833
    Gordon Goldstone2004Queen Mary Sailing Club38 49 DNC33 33 30 29 30 49 DNC49 DNC24234
    Peter Richardson1983Marconi Sailing Club49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC27 13 18 25435
    Keith Chidwick2016Queen Mary Sailing Club35 49 DNC29 31 38 DNF49 DNC36 38 DNS49 DNC25636
    Keith Persin1551Thorpe Bay Yacht Club23 49 DNC28 49 DNC49 DNC49 DNC32 27 49 DNC25737
    Dave Clarke1917Marconi Sailing Club39 29 DNF49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC40 29 28 26338
    Stuart Snell2022Grafham Water Sailing Club18 49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC12 49 DNC49 DNC27539
    Gerald Sverdloff & Nathan Sverdloff218Thorpe Bay Yacht Club33 24 49 DNC36 38 BFD49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC27840
    Anthony Bailey1872Marconi Sailing Club44 DNF49 DNC34 37 38 DNF49 DNC39 38 DNS49 DNC27941
    Peter Sherwin1703Stone Sailing Club49 DNC49 DNC37 35 38 DNF49 DNC41 38 DNS49 DNC28742
    Jemma Clarke1339Marconi Sailing Club44 DNF49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC43 DNF32 30 29643
    Steve Petts1934Brightlingsea Sailing Club44 DNF49 DNC35 49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC32444
    Andrew Berisford1947Brightlingsea Sailing Club34 49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC32845
    Andy Perks1428Marconi Sailing Club44 DNF49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC33846
    Heather Knowles1866Shanklin Sailing Club49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC34347
    Steve Healy1921Thorpe Bay Yacht Club49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC49 DNC34347

    Back To Table of Contents

    Sub Competitions being run for this nationals results:

    Team

    TEAM TROPHY
    Sail No. CompetitorRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Race 9Ind. Points Place Total Points Place Team
    1923
    David Ball
    (4)32212(7)22
    14
    1
     
     
     
    2020
    Chris Tillyer
    56(20)536(6)15
    31
    3
    103
    1
    Marconi Sailing Club
    2025
    Jenny Ball
    15(29)(16)87121411
    58
    10
     
     
     
    2021
    Jim Bowie
    98139(26)(22)1569
    69
    11
     
     
     
    1642
    Daren Fitchew
    67117179(21)20(24)
    77
    14
    268
    2
    Thorpe Bay Yacht Club
    1755
    Rob Bailey
    24(49)17201315(34)1617
    122
    21
     
     
     
    2027
    Mark Aldridge
    10(49)1049559(33)
    52
    8
     
     
     
    1898
    Simon Farthing
    11(49)51353(19)116
    54
    9
    381
    3
    Grafham Water Sailing Club
    2022
    Stuart Snell
    1849(49)49(49)49124949
    275
    39
     
     
     
    1906
    Hector Bunclark
    17(24)12(22)20416713
    89
    17
     
     
     
    1545
    Richard Chidwick
    121421211021(25)(25)15
    114
    19
    397
    4
    North Devon Yacht Club
    1932
    Liam Bunclark
    27243026(38)3028(31)29
    194
    29
     
     
     
    2017
    Geoff Tindale
    (22)171919181918(24)8
    118
    20
     
     
     
    1821
    Skip Atkins
    2820(49)(30)242692116
    144
    23
    457
    5
    Stone Sailing Club
    1966
    Robert Wilson
    (37)2232322925(38)2827
    195
    30
     
     
     
    2024
    Gordon Deuce
    25(49)232838(49)264949
    238
    33
     
     
     
    1934
    Steve Petts
    44493549(49)49(49)4949
    324
    44
    890
    6
    Brightlingsea Sailing Club
    1947
    Andrew Berisford
    344949494949(49)(49)49
    328
    45
     
     
     

    Back To Table of Contents

    Heavyweights

    Heavyweights Results
    Competitors Races - 9 of 9 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Race 9 Place
    Kevin Dutch1938Seasalter Sailing Club1111832142333491
    Simon Farthing1898Grafham Water Sailing Club11495135319116542
    Jon Pearse1988Marconi Sailing Club711414414174923713
    Robert Finch1990Stewartby Water Sports Club3126181617112221834
    Nigel James2015Marconi Sailing Club2129241121183419141285
    Simon Hare2026Oxford Sailing Club3016252527233138491776
    Keith Chidwick2016Queen Mary Sailing Club3549293138493638492567
    Keith Persin1551Thorpe Bay Yacht Club2349284949493227492578

    Back To Table of Contents

    Fifty Plus

    Fifty Plus Results
    Competitors Races - 9 of 9 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Race 9 Place
    Sean McKenna & Sophia McKenna2018Shanklin Sailing Club2533211054201
    Chris Tillyer2020Marconi Sailing Club5620536615312
    Steve Sawford1989Rutland Water Sailing Club8107611131331463
    Paul Craft1981Worthing Sailing Club1948126721212514
    Ed Tuite Dalton2023Draycote Water Sailing Club162915148883525
    Mark Aldridge2027Grafham Water Sailing Club1049104955933526
    Jon Pearse1988Marconi Sailing Club711414414174923717
    Jon Finch1942Stewartby Water Sports Club1491416121631010728
    Daren Fitchew1642Thorpe Bay Yacht Club67117179212024779
    Robert Finch1990Stewartby Water Sports Club31261816171122218310
    Richard Chidwick1545North Devon Yacht Club12142121102125251511411
    Rob Bailey1755Thorpe Bay Yacht Club24491720131534161712212
    Nigel James2015Marconi Sailing Club21292411211834191412813
    Simon Hare2026Oxford Sailing Club30162525272331384917714
    Liam Bunclark1932North Devon Yacht Club27243026383028312919415
    Robert Wilson1966Stone Sailing Club37223232292538282719516
    Gordon Deuce2024Brightlingsea Sailing Club25492328384926494923817
    Keith Chidwick2016Queen Mary Sailing Club35492931384936384925618
    Keith Persin1551Thorpe Bay Yacht Club23492849494932274925719
    Dave Clarke1917Marconi Sailing Club39294949494940292826320
    Peter Sherwin1703Stone Sailing Club49493735384941384928721
    Andrew Berisford1947Brightlingsea Sailing Club34494949494949494932822
    Andy Perks1428Marconi Sailing Club44494949494949494933823
    Heather Knowles1866Shanklin Sailing Club49494949494949494934324
    Steve Healy1921Thorpe Bay Yacht Club49494949494949494934324

    Back To Table of Contents

    Sixty plus

    Sixty Plus Results
    Competitors Races - 9 of 9 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Race 9 Place
    Jim Bowie2021Thorpe Bay Yacht Club9813926221569691
    Kevin Kirby196Marconi Sailing Club131315102210221819982
    Geoff Tindale2017Stone Sailing Club221719191819182481183
    Skip Atkins1821Stone Sailing Club282049302426921161444
    Gary Sverdloff1963Thorpe Bay Yacht Club4949362719202326251765
    Simon Rowell1985Felixstowe Ferry Sailing Club2618272928283330261826
    John Manning1955Beaver Sailing Club2949262415242049491877
    George Love2019Carsington Sailing Club3121494949492917202168
    Gordon Goldstone2004Queen Mary Sailing Club3849333330293049492429
    Peter Richardson1983Marconi Sailing Club49494949494927131825410
    Stuart Snell2022Grafham Water Sailing Club18494949494912494927511

    Back To Table of Contents

    Junior

    Junior Results
    Competitors Races - 9 of 9 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Race 9 Place
    Hector Bunclark1906North Devon Yacht Club1724122220416713891

    Back To Table of Contents

    Ladies

    Ladies Results
    Competitors Races - 9 of 9 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Race 9 Place
    Jenny Ball2025Marconi Sailing Club15291687121411581
    Jemma Clarke1339Marconi Sailing Club4449494949494332302962
    Heather Knowles1866Shanklin Sailing Club4949494949494949493433

    Back To Table of Contents

    Two-up

    Two Up Results
    Competitors Races - 9 of 9 Sailed (No. of Discards: 2) Event Placings
    Name SailClubRace 1Race 2Race 3Race 4Race 5Race 6Race 7Race 8Race 9 Place
    Sean McKenna & Sophia McKenna2018Shanklin Sailing Club2533211054201
    Gerald Sverdloff & Nathan Sverdloff218Thorpe Bay Yacht Club3324493638494949492782

    Back To Table of Contents

    Most Persistent

    Trophy Awarded too the person who came last but finished all races

    Paul Smith Trophy Winner: Robert Wilson from Stone Sailing Club in 30 Place

    Back To Table of Contents