Competitors Entered for Yaverland Sailing and Boat Club Sport Nationals
Starting on: 21st September 2019

Nationals Entries
Entry No. Name Sail Number Club Sub-Competitions Entered Extras
1 Anthony Gray 1893 North Devon Yacht Club Most Improved Sprint 15 Association Member 
2 Liam Thom 1957 Shanklin Sailing Club Most Improved Sprint 15 Association Member 
3 Jan Elfring 1913 Draycote Water Sailing Club HeavyweightFifty Plus Sprint 15 Association Member 
4 Yvonne Pike 1965 Shanklin Sailing Club LadiesMost Improved Sprint 15 Association Member 
5 Mark Pritchard 1979 Shanklin Sailing Club  Sprint 15 Association Member 
6 Ian Mounce 1908 North Devon Yacht Club Sixty PlusMost Improved Sprint 15 Association Member 
7 Phil Taylor 1426 Draycote Water Sailing Club  Sprint 15 Association Member 
8 John Manning 1955 Beaver Sailing Club Sixty PlusMost Improved Sprint 15 Association Member 
9 Ed Tuite Dalton 2023 Draycote Water Sailing Club Fifty PlusMost Improved Sprint 15 Association Member 
10 Paul Grattage 2018 Shanklin Sailing Club Most Improved Sprint 15 Association Member 
11 Josephine Murphy 1372 Shanklin Sailing Club Ladies  
12 Chris Murphy 1915 Shanklin Sailing Club Fifty PlusMost Improved  
13 Ian Bolton 1698 Shanklin Sailing Club HeavyweightFifty Plus Sprint 15 Association Member 
14 Christine Roman 1925 Shanklin Sailing Club Ladies Extra Dinners 
15 Derek James 1744 Draycote Water Sailing Club Fifty PlusMost Improved Sprint 15 Association Member 
16 Bob Baker 1926 Shanklin Sailing Club Fifty Plus Sprint 15 Association Member 
17 Stuart Pierce 1916 Shanklin Sailing Club Fifty Plus Sprint 15 Association Member 
18 Pascoal Fernandes 616 Shanklin Sailing Club Fifty Plus  
19 Mike Dyos 554 Shanklin Sailing Club  Sprint 15 Association Member 
20 Tony Murrant 1970 Shanklin Sailing Club Heavyweight Sprint 15 Association Member 
21 Richard Nigel Page 1862 Shanklin Sailing Club HeavyweightFifty Plus Extra Dinners 
22 Liam Bunclark 1932 North Devon Yacht Club HeavyweightFifty PlusMost Improved Sprint 15 Association Member 
23 Dougie Wright 1709 Yaverland Sailing and Boat Club Heavyweight Extra Dinners 
24 Chris Tillyer 2020 Marconi Sailing Club Fifty Plus Extra DinnersSprint 15 Association Member 
25 Ben Penny 94 North Devon Yacht Club Junior  
26 Sean McKenna & Sophia McKenna 1944 Shanklin Sailing Club Fifty PlusTwo Up Sprint 15 Association Member 
27 Eamonn Browne 1861 Creeksea Sailing Club Sixty PlusMost Improved Sprint 15 Association Member 
28 Harry Gale 1849 North Devon Yacht Club JuniorMost Improved  
29 David Grant 1943 North Devon Yacht Club Most Improved Sprint 15 Association Member 
30 Hector Bunclark 1906 North Devon Yacht Club JuniorMost Improved Sprint 15 Association Member 
31 Andrew Heath 1256 North Devon Yacht Club Fifty Plus Sprint 15 Association Member 
32 Fraser Manning 1977 North Devon Yacht Club Most Improved Sprint 15 Association Member 
33 Alex Raymont 525 North Devon Yacht Club Most Improved  
34 Keith Heason 1424 North Devon Yacht Club Sixty PlusMost Improved Sprint 15 Association Member 

Number of Entries: 34

Summary of Entries per Club
Club Number of Entries
Shanklin Sailing Club 15
North Devon Yacht Club 11
Draycote Water Sailing Club 4
Creeksea Sailing Club 1
Beaver Sailing Club 1
Yaverland Sailing and Boat Club 1
Marconi Sailing Club 1

Number of Entries: 34

Key to Tables
Meaning Icon
Heavyweight Competition
Heavyweight
Junior
Junior
Fifty Plus
Fifty Plus
Sixty Plus
Sixty Plus
Ladies
Ladies
Two-Up
Two Up

Most Improved or You sailed last years Nationals.

Note: Qualification criteria apply for this competition.

Most Improved
Camping
Camping
Fun Events
Fun Events
Go Karting
Go Karting
Extra Dinner Tickets
Extra Dinners
Sprint 15 Association Member
Sprint 15 Association Member
Club Entered in Team Competition